Lapimaa lumi 8-15.02.2025
MTÜ Fotograafia Arendus- ja Koolituskeskus (koolitusluba/õppekava kood 84905, majandustegevusteade nr 226942) korraldab loodusfotograafia suunitlusega koolitusretke talvisel Lapimaal, kus pildistamisaega on 6 täispäeva – nii kaugele ei ole mõttekas hetkeks pildistama minna.
Registreerimine lõpeb 2.01.2024 ! Kohtade arv on piiratud.
Kui talve kõige pimedam aeg saab läbi, on vaja hakata valmistuma talviseks Lapimaa fotoretkeks. MTÜ Fotograafia Arendus- ja Koolituskeskus korraldab galeriifotograafia suunitlusega fotokoolituse Lapimaal, “lume kuningriigis”. Võtame kaasa piisavalt mälukandjaid, sest on oodata Päikese aktiivsuse tõusu ja seega lummavat värvide mängu taevalaotuses – virmalisi. Ega midagi, oleme kohal, et seda ka ise jäädvustada. Pildistamise ajal ei ole kindlasti mahti salvestatud kaadrite võrdlemiseks ja kustutamiseks, see toiming jäägu hilisemaks. Heade piltide saak ei pruugi jääda vaid pere või sõprade imetleda, neid võib julgelt pakkuda ka müügiks rahvusvahelistes fotopankades. Teadmised oma fotode müügiks annab kursus Stockphotography – fotode müük pildipankades.
Pildistama sõidame Kuusamo ja Ruka ümbruse loodusparkidesse.
Kuna ilm ja ühtlasi ka valgus võib paikkonniti erineda, siis täpse ajakava planeerime eelmisel õhtul või isegi hommikul.
Tegemist on fotoretkega, mis erinevalt turistidele mõeldud ekskursioonidest, kulgeb aeglaselt, et oleks võimalus pühenduda motiivide otsimisele ja nende mõtestatud pildistamisele.
Üldjuhul pildistame ühe koha päevas. Buss on pidevalt läheduses, et soovijatel oleks võimalik sooja minna.
Traditsiooniliselt oleme käinud Kiutaköngase punast kanjonit pildistamas.
Veidi pikemaks matkaks on Pienen Karhunkierroksen lõik Juuma – Jyrävä.
Ehkki teel võib tulla kiusatus korraks veeprotseduuride järele või lumes sumpamise asemel jääpangaga jõel edasi liikuda,
seda MTÜ Fotograafia Arendus- ja Koolituskeskus siiski ei soovita, kuid ei saa ka keelata.
Pigem piirdugem pildistamisega.
Lumist avarust läheme püüdma Riisitunturisse. Tavaliselt, kui ilm võimaldab, pildistatakse hämardumiseni.Mökkist asutakse teele hilisel hommikul/ennelõunal, et jõuaks tegutseda ka õhtuvalgusega – päev ei ole väga pikk.
Füüsiliselt küll natuke koormust andvad, kuid vaimselt vabastavad on matkad mööda lumist teerada Iivaaraja Konttaise tippu, kust avanevad vaated pakuvad lauskmaa elanikele tõelise elamuse.
Teel Iivaarale oleme tavaliselt kohanud mingit värvilist kerakujulist lindu, kelle aerodünaamika jätab küll soovida, kuid ta lendab siiski. Kohalike sõnul on ta ohutu, kuid söögiks ei tarvitata.
Mida kõrgemale me jõuame, seda veidrama kuju lumised puud võtavad.
Sageli tulevad kaugelt saabunud fotograafe uudistama ka suuremad elukad.
Linnuhuviliste rõõmuks läheme kindlasti külla vanale tuttavale, Kuukkeli-le, kes on meid pikalt oodanud. Alguses on ta veidi häbelik ja vaatab eemalt – ikkagi terve aasta oleme ära olnud.
Nähes meie fotovarustust, hakkab tal mälu vaikselt taastuma, meenuvad näod ja juba ta sobitubki seltskonda. Mälu taastumisele mõjub positiivselt saiatükike.
Saabuvad ka Kuukkeli sõbrad/tuttavad, algab rebimine – kes on kõige kaunim, kes saab pildile.
Visalt tipu poole rühkides avanevad fantastilised kaadrid puudegruppidele, mis lume raskust kartes ei olegi julgenud võra laiemaks kasvatada ja meenutavad pigem hariliku elupuu (Thuja occidentalis) sammasjaid vorme.
Õhtu saabumine ei tähenda, et enam pildistada ei saa. Värviküllaseid kaadreid võib teha ka elukoha lähistel segavalguses.
Kuna tegemist on fotoretkega, siis arutame loomulikult ka kõiki huvipakkuvaid küsimusi fotograafiast. Erilist rõhku pöörame just galeriigotograafiale.
Elamine ja ööbimine on meil Rukas asuvas sauna, dušši, WC ja kaminaga kaasaegses mökkis. Kes ei ole enne sealkandis käinud, siis sarnases
Soovitusi varustuse kohta, mis võimaldab retkel edukalt hakkama saada.
Valitsevaid ilmaolusid muidugi ette ei tea, kuid pigem võtta riideid kaasa varuga. Ehkki meie buss on sooja minekuks pidevalt lähistel, oleks kahju, kui napi riietuse tõttu saab bussist pildistamas käia vaid pisteliselt. Retkele tuleks kaasa võtta:
* pass või ID kaart
* telefon
* voodilinad, padjapüür
* asjakohane fotovarustus (statiiv, filtrid, distantspäästik, piisavalt mälukandjaid, varuaku, akulaadija, puhastusvahendid)
* tasku- või pealamp
* termos – kes soovib sooja jooki hommikul retkele kaasa teha. MTÜ Fotograafia Arendus- ja Koolituskeskus ei rakenda piiranguid, kui on soov oma jooki külmale ilmale vastavalt tugevdada. Soovikorral tugevdajad kaasa võtta. Päevaseks söögiks tehakse hommikul võileivad kaasa.
* temperatuur on sarnane Eesti talvele.
Soojad riided (avaramate riietega on soojem kui kitsastega), paksud saapad, kuhu mahub mitu paari sokke, üle kõrvade ulatuv müts (mägede tipus ja avaratel tundranõlvadel võib olla arvestatav tuul). Kaamera käsitsemiseks on mõttekas kasutada õhukesi, peopesades nakkuva materjaliga kaetud kindaid (müüakse ehitustarvete poodides), mille peale saab tõmmata paksud labakud (foto 1).
Selleks, et lumi ei tuleks saabastesse ja jalad oleksid paksus lumes soojad, sobivad saapa alt trossi või rihmaga kinnituvad säärised (müüakse matka- ja spordipoodides, võib loomulikult ka ise teha – foto 2). Jäine ja seetõttu ka libe kõib olla Kiutaköngase kaljunõlv. Mingil määral aitavad libeduse vastu jäänaelad (foto 3), mis kinnitatakse saabastele (kalatarvete poed, nägin ka Prismas). Ööbimiskohas on riiete ja saabaste kuivatamiseks kuivatusruum.
Arukalt riietunud ja fotomatka kohaselt mõistliku varustusega retkelist teel Iivaara tippu kujutab foto 4. Seevastu fotol 5 olev fotohuviline on riietusega kindlasti üle dimensioneerinud ja täiesti mõistetamatuks jääb ka ta otsus võtta mägisele fotoretkele kaasa hülgeharpuun.
Olles sobivalt varustatud, võib täie rahuga keskenduda lummavale loodusele.
Ootan fotohuvilisi matkakaaslasteks.
Jaak Kadak
info retke kohta 50 33 682
PS! Sõidul sihtkohta ja tagasi on võimalik omale süüa osta peatuste ajal, süüa sööklates või võtta toit kaasa. Ülejäänud päevadel teeme üheskoos toitu (toit ja toidutegemise vahendid on olemas), kuid eraldi kokka ei ole.
Osavõtutasu on 1190 EUR.
PS! Eraisikuna tasutud koolituskuludelt tulumaksusoodustuse (20%) saamiseks vt tulumaksuseaduse § 26.
Hind sisaldab:
*fotoalast juhendamist
*öömaja ja sauna
*transporti (väikebuss) Tallinn – Ruka – Tallinn (+ retked looduskaitsealadel)
*laevapilet Tallinn – Helsingi – Tallinn
*toiduained
MAKSETINGIMUSED
Kursusele registreerimine e-kirjaga aadressil info@fotokoolitused.ee või siin.
Info telefonil 50 33 682, arved ja registreerimine 58 999 000.
* Registreeringu kinnituseks tuleb osalejal tasuda ettemaks 25% koolitusretke maksumusest 1 osaleja kohta 3 päeva jooksul alates registreerimise kuupäevast. Registreering kinnitub peale ettemaksu laekumist.
* Ülejäänud koolitusretke maksumus tuleb tasuda 7. jaanuariks.
* Ettemaksu mitte laekumisel on koht/kohad saadaval kõikidele soovijatele.
* Peale 1. jaanuarit registreerinutel tuleb kogu koolitusretke maksumus tasuda korraga.
* Koolitusretkele registreerimist kinnitavat ettemaksu ei tagastata.
* Kui makstud koolitusretk annulleeritakse, on annulleerimiskulu retke maksumusest:
kuni 30 päeva enne retke 50%
vähem kui 30 päeva enne retke 100%
* Ettemaks kehtib konkreetselt ühele soovitud koolitusretkele ega viida/kandu üle mõnele muule retkele või kursusele.
* Korraldajal on õigus koolitusretk ära jätta juhul, kui ei ole kogunenud piisavalt osalejaid .
* Korraldaja on kohustatud koolitusretke ärajäämisest osalejaid koheselt teavitama ja makstud raha tagastama 3 tööpäeva jooksul.
* Koolitusretke programmis on korraldajal õigus teha muudatusi.