MTÜ Fotograafia Arendus- ja Koolituskeskus (koolitusluba/õppekava kood 84905, majandustegevusteade nr 226942) korraldab loodusfotograafia suunitlusega koolitusretke sügisesel Lapimaal, kus pildistamisaega on 6 täispäeva – nii kaugele ei ole mõttekas hetkeks pildistama minna. Registreerumine lõpeb 1. augustil!

Aeg läheb kiirelt – varsti on september ja Lapimaa loodus hakkab värve koguma – vaja on hakata mõtlema, mis varustus Lapimaa fotoretkele kaasa võtta. MTÜ Fotograafia Arendus- ja Koolituskeskus korraldab loodusfotograafia suunitlusega koolitusretke Lapimaal.

Fotoretk ei ole looma- ega linnufoto erisuunitlusega, aga tavaliselt kohatakse neid vabas looduses. Retkel ei käida organiseeritult muuseumis ega põdrakasvanduses ekskursioonil. Prioriteediks on kasutada pildistusaega võimalikult ratsionaalselt – vastavalt ilmale ja valgusoludele valime sihtpunkti, kuhu mingil hommikul sõita.

Kuna retke kaugeim koht on ~ 1200 km kaugusel, planeerisime fotoretke nii, et puhast pildistusaega oleks 6 päeva. Pildistame Ruka ümbruse looduskaitsealadel, lisaks sõidame 1 – 2 päevaks (kui ilm on sobiv – seda otsustame kohapeal) veel ~ 350 km põhja poole, et käia Sompio looduskaitsealal, kus kõrguvad Nattase kaljumäed,

mis rabavad oma ilu ja võimsusega. Olles üle 600 m kõrgusel, avanevad avarad vaated kümnete kilomeetrite ulatuses.

Sügisene ilm võib kiirelt muutuda, nii et vihmakindlad riided kaasa! Nende 2 foto pildistamise vahe Püha-Nattasel on ainult 53 minutit.


Tegemist on fotoretkega, mis erinevalt turistidele mõeldud ekskursioonidest, kulgeb aeglaselt, et oleks võimalus pühenduda motiivide otsimisele ja nende mõtestatud pildistamisele. Tavaliseks liikumiskiiruseks on aastate jooksul olnud 1 km/h või isegi alla selle.

Kindlasti käime Riisitunturis, mis on musternäiteks tundrast, kus puud on vägagi nirud, kuid samas mõjuvad pildiliselt efektselt.

Riisitunturi on ka kohaks, kus on võimalik lõputult kaadrisse haarata kirevaid värve, mis omased just Lapimaale.


Tavaliselt, kui ilm võimaldab, on kokku lepitud selliselt, et pildistatakse hämardumiseni – pildil on osad retkelised, kes jõudsid finišisse siiski nii valges, et sai isegi grupipilt tehtud.

Tormlevat vett punaste kaljude vahel kanjonis pildistame Kiutaköngasel.

Pikimaks retkeks (12 km) on Soome tuntuim matkakoht, mitmete koskedega Pieni Karhunkierros.

Kes soovib liikuda pildistades aeglasemalt ja arvab, et kogu retk jääb fotovarustusega läbimisks liiga pikaks, võib 2 kose – Myllykoski ja Jyrävä juures ära käia ja siis tagasi pöörata, sest rada teeb ringi.


Alati ei pea kosk mõjuma võimsana, ka väiksematel on ainest pildistamiseks küllaga.

Pieni Karhunkierrose retkel saame nautida vägagi erinevaid vaateid ja motiive.Avastada ja pildistada tuleb veel paljude järvesoppidega ümbritsetud Iivaara


ja Konttainen.

Olles küll Lapimaal palju kordi käinud, ei tule kunagi kartust, et seal ma olen juba pildistanud, miks sinna enam minna. See on alustava loodusfotograafi kinnisidee, et vaja on alati uut kohta, kus ei ole käidud. Loodus oma värvide, ilma ja taevaga on erinevatel aastatel alati erinev ja alati tulevad “uued pildid”.


Teel looduskaitsealadele, saame peatuda ja pildistada erinäolisi üldplaane.

Kuna tegemist on fotoretkega, siis saab arutada loomulikult kõiki huvipakkuvaid küsimusi fotograafiast.
Kindlasti on selline fotoretk meeldivaks vahelduseks igapäevatööle, aga mida küll teha oma piltidega? Fotohobiga kaasnevate kulutuste vähendamiseks või fotoprofidel lisateenistuseks, on mõistlik panna oma pildid teenima pildipankadesse.

Pilldi müügist saadav tulu küll varieerub suures ulatuses,

kuid kõige olulisem on et nad müüks pidevalt

Huvilistel on võimalus seda teemat retkel arutada. Põhjaliku ülevaate koos juhistega (konspekt) annab erikursus Stockphotography- fotode müük pildipankades link
Keda huvitab piltide müük mahukamalt, peab pühenduma fototöötluse võimalustesse, “siis ei sega ka ilm müüdava pildi tegemist”.

Teadmised selleks annavad:
* Fototöötlus-Adobe Photoshop baaskursus
* Raw failide töötlus Adobe Camera Raw-s
* Adobe Photoshop – manipulatsioonid l

Lisaks teenistusele pakub igale autorile huvi ja rõõmu näha, et ta pilte vajatakse ja kasutatakse.

Põhiline ööbimine ja elamine on meil Rukas asuvas sauna, duši, WC ja kaminaga suures mökkis. Kes ei ole enne sealkandis käinud, siis sarnases.

Püha-Nattasele minnes magame 1 öö telgis (vaja kaasa võtta). Kui keegi peab telgis ööbimist liialt ekstreemseks, võib loomulikult jääda mökki ja käia pildistamas sealkandis.

Sõidul sihtkohta ja tagasi (7. ja 14. sept) on võimalik süüa peatuste ajal sööklates või toit kaasa võtta. Ülejäänud päevadel (8. -14. sept hommik) teeme üheskoos toitu (toit ja toidutegemise vahendid on olemas), kuid eraldi kokka ei ole.

Ootan fotohuvilisi matkakaaslasteks.
Jaak Kadak, tel 50 33 682

Osavõtutasu on 1190 EUR.

Hind sisaldab:
*fotoalaseid nõuandeid
*öömaja ja sauna
*transporti (väikebuss) Tallinn – Ruka – Sompio – Ruka – Tallinn (+ retked looduskaitsealadel)
*laevapilet Tallinn – Helsingi – Tallinn
*toiduained

KOHTADE ARV ON PIIRATUD !

*Fotoretkele registreerimiseks saada e-kiri aadressil info@fotokoolitused.ee , kuhu on märgitud isikukood, kontaktaadress, telefon ja kellele väljastada arve või registreeru siin.

* Registreeringu kinnituseks tuleb osalejal tasuda ettemaks 25% reisi maksumusest 1 osaleja kohta 3 tööpäeva jooksul alates registreerimise kuupäevast. Registreering kinnitub peale ettemaksu laekumist meie pangakontole.
*Ülejäänud retke maksumus tuleb tasuda 1. augustiks
*Ettemaksu mitte laekumisel on koht/kohad saadaval kõikidele soovijatele.
*Peale 28. juulit registreerinutel tuleb kogu reisi maksumus tasuda kohe.
*Fotomatkale registreerimist kinnitavat ettemaksu ei tagastata.
*Kui makstud reis annulleeritakse, on annulleerimiskulu reisi maksumusest:
45-30 päeva enne reisi 50%
Vähem kui 30 päeva enne reisi 100%
* Ettemaks kehtib konkreetselt ühele soovitud retkele ega viida/kandu üle mõnele muule retkele või kursusele.
* Koolituste korraldajal on õigus koolitus ära jätta, juhul kui ei ole kogunenud piisavalt osalejaid.
Korraldaja on kohustatud retke ärajäämisest osalejaid koheselt teavitama ja sissemakstud raha tagastama 3 tööpäeva jooksul.
*Retke programmis on korraldajal õigus teha muudatusi.