Lilled Tallinna Botaanikaaias on lillede pildistamise lühikursus koos mahuka praktikaga (koolitusluba/õppekava kood 226942).
Kursus toimub: Tallinna Botaanikaaia välialal xx mail kell 10.00 – 14.00 (sobimatu ilma korral lükkub edasi)
Kursuse maht on 5 ah (40% auditoorne töö ja 60% praktiline töö) + 8 ah iseseisev praktika vastavalt ülesannetele.
Kursuse eesmärk on anda osalejale teadmised ja praktilesed oskused lillede pildistamisest looduses. Fotosid saab kasutada algmaterjalina postkaartidele, kalendritele, meediale või panna need müüki erinevatesse pildipankadesse.
Sihtrühm: kursuse Praktiline fotograafia baaskursus teadmiste baasi omav fotohuviline/fotograaf.
Kursust juhendab fotograaf-koolitaja Jaak Kadak.
Kutsun Teid õppima lillede pildistamist ja praktiseerima seda Tallinna Botaanikaaias, kus köitvaid fotosid on võimalik teha kevadest sügiseni
ja pildimaterjali on külluses.
Lühikursus Lilled Tallinna Botaanikaaias on mõeldud neile fotohuvilistele/fotograafidele, kelle sooviks on pildistada lilli looduses mitte lihtsalt õige tumeduse ja tonaalsusega, vaid loovalt, atraktiivselt ja konkurentsivõimeliselt.
Kursus ei ole botaanilise sisuga.
Koolitus annab süstemaatilised ja põhjalikud teadmised lillede pildistamise põhitõdedest ja erinevatest nüanssidest. Kursusel omandatav oskuste ja teadmiste maht ning tase võimaldavad lõpetanutel teha eeskujulikke lillefotosid mälestuseks või kaunistuseks interjööri, osaleda oma piltidega fotokonkurssidel, pakkuda neid meediaväljaannetele, reklaamibüroodele, kirjastustele või saata pildipankadele müügiks. Oskan öelda, et lillemotiividel on väga avar ja mahukas kasutuspotentsiaal, kuna olen töiselt lilli pildistanud aastakümneid (reklaamfotod, õnnitluskaardid, kalendrid, postrid, pildipangad).
Kursusel saab selgeks, milline tehnika on sõltuvalt fotograafi stiilist, esteetilistest väärtuhinnangutest ja foto väljundist kasutajale optimaalne (või parim).
Kursusel osaleja fotograafia-alased oskused ja varustus võiks olla vähemalt fotohuvilise tasemel (oskus kasutada kaamera põhilisi funktsioone). Piisavad teadmised ja oskused kindlustab Praktiline fotograafia baaskursus link
Kursuse teoreetiline j praktiline osa toimuvad Tallinna Botaanikaaia välialal.
KURSUSE PROGRAMM:
1. moodul – loeng, arutelu (1 ah, kohapeal)
Kaamera
* särirežiimid
* histogramm
Optika
Optikat on väga erinevat – nii fookuskauguse (mis määrab perspektiivi) kui ava poolest. Vähem räägitakse objektiivi optilisest disainist (mitte segi ajada objektiivi välimusega). Objektiivi optilisest disainist sõltub, milline on teravus, kontrast, värviedastus, bokeh (uduse ala esteetika) jne. Vahepealsetel aastakümnetel ei pööratud bokeh-le erilist tähelepanu – peamiseks peeti objektiivi teravust ja madalat omahinda. Nüüd, kus mõningates fotograafiavaldkondades on prioriteedid muutumas, tutvume optikaga, mille joonis (kujutis) on erinäoline, iseloomuga ja pilkupüüdev. See on teema, mida fotoõpikutes üldjuhul ei käsitleta ja loomulikult ei lahka seda teemat ka enamlevinud optikatootjad. Jälgides lillemotiivide müüki pildipankades, võib väita, et aina rohkem müüakse fotosid, kus kujutis ei ole tavapärane, vaid nn “kiiksuga”,
samuti kasutatake palju pehme joonisega (soft focus) objektiive.
Pehme joonisega objektiiviga tehtud fotod on täiesti erinevad võrreldes tavaobjektiiviga pildistatud fotodest, millele on fototöötlusprogrammiga püütud anda sarnast (soft-) efekti. Erinevus tuleneb sellest, et fototöötluses me töötleme 2-mõõtmelisele pilti, soft-objektiiv annab efekti juba 3-mõõtmelisele ruumile.
Millises stiilis pildid kellelegi meeldivad, otsustab igaüks ise, kuid otsuseid on parem teha siis, kui ülevaade erinevatest võimalustest on avar. Foto ilme määravad fotograafi tehnilised oskused koos loomingulisusega, motiiv, valgus ja kasutatav optika. Kohapeal saab tutvuda motiivist (lilledest) väga erinevalt joonistavate (renderdavate) objektiividega ja saada soovitusi endale sobiva optika leidmisel.
Optika valik:
* lainurgad
* normaalid
* teled
* erineva fookuskaugusega makrooptika
* projektsiooni optika
* Printerite optika
Lisaseadmed/-varustus/-vahendid
* Makrolõõtsad, vaherõngad
* Valgusvarjukid
*Abivahendid
Kunstilised alused
* kompositsioon
* rõhuasetus
Digitaalne töötlus – milleks?
* retušš
* efektid
Kursuse raames räägime lillepildi töötlusest põhimõtteliselt – millisel määral fotot manipuleeritakse, sõltub foto kasutusvaldkonnast. Tehnilised oskused professionaalseks tööks annavad
Fototöötlus – Adobe Photoshop baaskursus
ja
RAW failide töötlus Adobe Camera Raw-s.
2. moodul – Praktiline pildistamine Tallinna Botaanikaaias (4 ah)
Võtan kaasa mõningaid „iseloomuga“ objektiive, mida on võimalik kohapeal roteeruvalt kasutada.
Teoreetilise osa ja praktika vahele on teadlikult jäetud piisavalt aega, et huvilistel oleks võimalik soovi korral valmistada või/ja osta mõningaid abivahendeid, mis aitavad tõsta fotode tehnilist ja kunstilist taset.
Nüüd on aeg omandatud teoreetilisi teadmisi rakendada praktikas – pigem rahulikult, mõtestatult ja vajadusel konsulteerides.
Kellel on huvi panna oma pildid teenima, saab suunised kursuselt Stockphotography – Fotode müük pildipankades.
Õpiväljundid
Koolituse läbinud osaleja:
- oskab kasutada sobivat särirežiimi
- oskab muuta värvustemperatuuri
- oskab kasutada foto kvaliteedi hindamiseks histogrammi
- oskab kasutada lisaläätsesid vaherõngaid, lõõtsa
- oskab valiada /osta eriobjektiive (erinevad makrod, tele, soft, bokeh)
- oskab jälgida kadreeringut
Koolituse lõpetamise tingimused ja väljastatav dokument
Koolituse eduka lõpetamise eelduseks on osalemine loengutes ja õpiväljundite omandamist tõendava lõputöö ehk näidisfotode demonstreerimine koolitajale. Koolituse õpiväljundid omandanud õppijale väljastatakse tunnistus.
Õppija, kes osales koolitusel, kuid ei esitanud õpiväljundite omandamist tõendavat lõputööd, saab vastava taotluse esitamisel tõendi koolitusel osalemise kohta.
Tunnistusi ja tõendeid väljastatakse soovi korral elektrooniliselt.
Kursuse hind 220 EUR.
Osalejal tuleb Tallinna Botaanikaaeda sisenemiseks osta väravas pilet 5.50 EUR (võimalus on osta kuupilet või aastapilet).
PS! Eraisikuna tasutud koolituskuludelt tulumaksusoodustuse (20%) saamiseks vt tulumaksuseaduse § 26.
Info telefonil 50 33 682, arved ja registreerimine 58 999 000.
Kursusele registreerimine e-kirjaga aadressil info@fotokoolitused.ee või täida allolev registreerimisvorm.
Vt ka Koolituse alused.